Görikről röviden
Színek
- vadas (fekete, sötét, standard, világos)
- bézs (fahéj, pezsgő, narancs, kakaó, sötét, világos)
Mintázatuk
- harlekin (fehér zoknik, mind a 4 lábon, torokfolt)
- borz (fehér sáv a fej középvonalánál a homlokon)
Viselkedésük
Általános viselkedésmód
A görények napi 14-18 órát alszanak, de amikor ébren vannak nagyon aktívak, fáradhatatlanul fedezik fel a környezetüket. A görények szürkületi állatok, ami azt jelenti, hogy hajnalban és alkonyatkor aktívak. Ennek ellenére nagyon könnyen alkalmazkodnak a gazdájuk életritmusához. Ha ketrecben tartjuk, ki kell engedni naponta pár órára, hogy meglegyen a testmozgása, és kielégíthesse a kíváncsiságát. Ha túl sokáig tartják őket ketrecben, mozgásképtelenné válhatnak, és depresszióssá válnak. A görények, mint a macskák alomra szoktathatók, de ez nem minden esetben jár teljes sikerrel, előfordulhatnak véletlen, vagy szándékos balesetek.
Remek társak a szabadban is, imádnak 'segíteni' a gazdájuknak a kertben. Természetesen nem szabad nagyon szabadjára engedni őket, mert ész és félelem nélkül másznak bele bármilyen lyukba amit csak találnak. Amíg kint vannak fokozottan kell rájuk figyelni, és ajánlott őket pórázon tartani. Különféle speciális görénypórázok léteznek, a H-alakú hám a legelterjedtebb. A nyakörvek használhatatlanok görények esetében, mivel a nyakuk ugyanolyan vastag, mint a fejük, így egyszerűen kicsúsznak belőle.
Nyáron figyelni kell a szúnyogokra és a kullancsokra, mert a görények fogékonyak az ezek által terjesztett betegségekre. A kullancsok napok alatt lecsapolhatják egy görény vérét, és Lyme kórt is terjesztenek. A szúnyogok szívférget, és nyugat nílusi vírust terjeszthetnek. A bolhák extrém mértékű viszketést okoznak, és hordozói a gyűrűsférgeknek, amik potenciálisan megölhetnek egy görényt a görény kis mérete miatt. A kis méret miatt a görények áldozatává válhatnak ragadozó madaraknak, és nagyobb kígyóknak, és a méhek, darazsak, pókok is veszélyesek lehetnek.
Játék
Mivel a görények társas állatok, szeretnek játszani, és boldogan teszik ezt emberekkel is. A 'játék' a görény számára, bújócska vagy fogócska-szerű dolgokat jelent. A fogócskában vagy a görény kapja el az embert, vagy az embernek kell megpróbálnia elkapni a görényt.
Mint egy játékos kismacska, a görények sem harapnak bele emberi játszótársukba, hanem 'gyengéden' megfogják az ujját, és körbefordulnak vele. Természetesen ha bántjuk (vagyis ő úgy gondolja), vagy fájdalmat okozunk neki, akkor beleharap az emberbe. Erős harapásuk van, az emberi bőrt átharapják, főleg a gyerekekét. Mindazonáltal megfelelően nevelt, háziasított görények nagyon ritkán harapnak meg embert. (Ez gyakorlatban inkább csak a gazdájukra vonatkozik, idegenekkel szemben nem minden görény barátságos.)
Legtöbb macskáknak, kutyáknak készült játék jó a görényeknek is. Könnyen morzsolódó gumiból, vagy habból készült játékokat el kell kerülni, mivel lerághatnak belőlük kisebb darabokat, és lenyelve bélelzáródást okozhatnak. A görények imádnak kötélhúzásosat (rángatósat, cibálósat) játszani a játékaikkal, vagy plüssállatokkal.
Rendszeresen birkóznak, verekszenek egymással, és a gazdájukkal. Ez sokszor vérre menő küzdelemnek tűnik, de többnyire csak nagyobb a füstje (és a bűze) mint a lángja. Ezekkel a verekedésekkel döntik el egymás között a rangsort, csak speciális esetekben érdemes közbeavatkozni, például ha egyik állat tényleg meg akarja fojtani a másikat.
Ha nagyon izgatottak, előadják a 'görény harci táncot'. Ide-oda pattognak, szaladgálnak, és közben halk hangon makognak.
A görények imádnak játszani, és az evés és alvás mellett a legtöbb idejüket ezzel töltik. Szeretnek kisebb tárgyakat ellopni, szóval bármit aminek valami értéke van érdemes a hatókörükön kívül tartani. Ugyanakkor náluk sokkal nagyobb tárgyakat is arrébb tudnak lökdösni.
Görények és gyerekek
A görények remek állatkák lehetnek a gyerekek számára. Természetesen, mint minden más állatot, őket sem szabad őrizetlenül hagyni csecsemőkkel, vagy kisgyerekekkel. Mivel mind a kisgyerekek, mind a görények könnyen izgalomba jönnek, és hajlamosak durván játszani. Folyamatosan figyelni kell, hogy mit művelnek egymással – mind a görény, mind a gyerek védelmének érdekében.
A görény és egyéb állatok
A görények extrém módon társas állatok, és a legtöbb szeret játszani, és kapcsolatot teremteni más görényekkel. Emiatt ajánlott kettő, vagy három görényt tartani, de semmi baj nincs azzal, ha egyedül van, és megkapja mindazt a játékidőt és törődést, amit igényel. A görények gyakran olyan szoros érzelmi kapcsolatba kerülnek más görényekkel, hogy pár napon belül belepusztulnak, ha szétválasztják őket.
Különleges viselkedésmódok
A vadászgörényeknek egy egész sor furcsa szokása van, amik vagy kedvessé vagy elviselhetetlenné teszik őket néhány ember számára. Kedvenc szórakozásuk mindenféle tárgyat összeszedni, és elrejteni azokat mindenféle "dugihelyen". Nagyon nehéz megjósolni, hogy mit tart a görény eldugásra érdemesnek. Az eldugott játékaik mellett a gazdik találtak már zoknikat, öt kilós hagymás zsákot, kulcsokat, számológépeket, ezüsttárgyakat, szivacsokat, wc-papír gurigákat, játékvezérlőket, stb. A görények szokása szétszakítani csomagokat, és kinyitni dobozokat, hogy megnézzék, mi van bennük. Erős érdeklődést mutatnak a lyukak, csövek és egyéb kis zárt területek iránt. Úgy tűnik, lyukfelderítési kényszerük van. Ez teszi őket alkalmassá patkányozásra, és olyan feladatok ellátására, mint vezetékek behúzása csövekbe, illetve ez hajlamosítja őket eltűnésre. A görények ugyanakkor nagyon kíváncsi állatok, és aránylag bátrak. Emiatt gyakran kerülnek veszélyes helyzetekbe, ha nagyobb állatokkal kezdeményeznek harcot vagy játékot. A kíváncsiságuk miatt csavaroghatnak el hazulról olyan messzire, hogy nem találnak vissza. Habár a görények többet alszanak, mint a többi háziállat, rendszerint nagyon aktívak, amikor ébren vannak. Rengeteg energiát tudnak a játékba fektetni, és ez sok lehet más kedvenceknek, főleg idősebb állatoknak, akik zaklatásnak veszik a görények makacs hozzáállását.
A "harci tánc" vagy "pattogás"
Könnyű összetéveszteni ezt a játékra való felhívást/boldogság kifejezését egy fenyegető gesztussal. A testtartás merevvé válik, szélesre tárt állkapcsokkal, futólagos szemkontaktussal, pattogással, és a fej forgatásával, a hát meghajlításával, a szőr felborzolásával, és ugrálással oldalra vagy hátra, a tervezett játszótárs felé fordulva. Gyakran jár vele izgatott makogás, és fújtatásszerű hang, ami olyan, mint a sziszegés. Megfelelő válasz esetén ez a viselkedés szokás szerint átmegy bújócskába vagy birkózásba. A görények harci tánc közben gyakran hasra esnek, keresztülbuknak különböző tárgyakon, vagy elgáncsolják magukat, vicces pillanatokat szerezve a gazdinak.
Forrás: Wikipédia
|